19:10, 24.11.2020

Із початком пандемії по всьому світу - сплеск кібер-злочинів

Крадуть не з кишень - а з електронних гаманців. Атаки у мережі почастішали до 400 тисяч на день. Нова фішка шахраїв - шкідливі додатки для смартфонів, з якими можна поцупити дані користувачів, аби потому їх шантажувати. І Україна тут - не виняток.

поділитись:
Із початком пандемії по всьому світу - сплеск кібер-злочинів - фото 1

Встановлюєте мобільний додаток для запису ваших особистих телефонних розмов, а програма викрадає ваші дані і надсилає автоматично аферистам. На таке попалася киянка Тетяна. Через програму з мобільного жінки спочатку викрали особисті дані, а потім почали тиснути морально.

«Пересилали мені мої ж розмови, пересилали мої ж фотографії і почали говорити про те, що або я їм плачу гроші або вони всю цю інформацію починають скидати моїм друзям», - розповідає постраждала жінка.

Додаток замаскований під програму для запису розмов. Для роботи записника його потрібно активувати. Спеціальна смс-команда начебто реєструє користувача, тоді як насправді вмикає вірус.

«Людина заносить собі на гаджет вірусне ПО. Вся інформація починає скачиваться. Необхідно відразу ж звернутися в кіберполіції. Шахраєві потрібно сказати, що я гроші дам трошки пізніше, приспати пильність і все робити відповідно до домовленості з кіберполіції», - радить експертка з психологічної кібербезпеки Наталія Бугайова.

Ще одна популярна вірусна програма – визначник підписів. За допомогою застосунку можна дізнатися, як номер мобільного записано в інших контактах. Утім, і власний потрапляє під роздачу.

«В мене раптом збільшилась кількість спаму і відверто кажучи я була вражена, тому що я прочитала що ця програма торгує номерами. Ми даємо доступ до телефону, програма сканує всі номери і потім ці бази продаються різним банкам або рекламним компаніям», - каже студентка Олена Махнєва, яка встановила такий додаток.

Кіберексперти попереджають - якщо додаток вимагає у мобільному повного доступу – ймовірно він вірусний.

«Збираючи дані шахраї аферисти торгують ними, продаючи колекторам, продаючи іншим шахраям, продаючи шантажистам», - каже експертка Наталія Бугайова.

Перш ніж завантажувати будь-який застосунок, вивчіть його рейтинг і відгуки користувачів. І зверніть увагу на спеціальні сертифікати безпеки.