19:08, 03.12.2020

Коли КПВВ повноцінно відновлять роботу?

Виїхати можна, повернутись - ні. Адміністрація так званих "народних республік" продовжує обмежувати роботу пунктів пропуску. Дістатись Луганська або Донецька можна лише з пропискою на непідконтрольній території. А виїхати - лише за умови української реєстрації. Як добратися на ту сторону?

поділитись:
Коли КПВВ повноцінно відновлять роботу? - фото 1

Анастасія з Донецька. Обличчя своє приховує. Розповідає: востаннє на непідконтрольній території була в січні. Як почався карантин, поїхати до батьків не може. Бо так званий штаб із боку противника вимагає дозвіл на в'їзд.

«Потрібно подати заявку на певний пропуск, який розглядається місяць, і тільки після підтвердження так званої цієї заявки тебе пускають і обов'язково природно прописка», - розповідає переселенка.

Віолетта Артемчук - представляє громадську організацію, яка консультує жителів, зокрема, щодо перетину КПВВ. Розповідає: коли, оголосили загальнонаціональний карантин, кількість звернень від людей, які не можуть проїхати, збільшилася в 4 рази.

«Дійсно, то що ставати проблемою - це терміновий виїзд. Чоловік не зміг на пологи дружини проїхати. Він подав заздалегідь, але йому тягнули-тягнули, і він не зміг. Дружина народжувала в Донецьку, а він був на цій території», - зазначає Віолетта Артемчук.

Нині на Донбасі облаштовано 7 КПВВ. Поки щоденно громадян пропускають тільки в Станиці Луганській. Новостворені пункти «Щастя» та «Золоте», що на Луганщині - противник блокує. Схожа ситуація й на Донеччині. З того боку людей пускають тільки по понеділках і п'ятницях, та тільки через пункт пропуску "Новотроїцьке". За словами прикордонників, у ці дні в обидва боки перетинають лінію розмежування близько 80 осіб.

«Зараз при перетині пунктів пропуску з боку окупованої території громадяни зобов'язані встановити додаток «Дій вдома» і пройти двотижневу самоізоляцію, або пройти обсервацію в місцях визначених органами місцевого самоврядування», - зазначив помічник начальника краматорського прикордонного загону Ігор Заруднєв.

Аби дістатися Донецька чи Горлівки, люди вимушені шукати альтернативу. Зокрема, їдуть і через територію Російської Федерації. Одні дістаються своїм транспортом, інші ж бронюють місця у приватних перевізників.
Телефонуємо за номером одного з оголошень. Нам розповідають: основна вимога до пасажира - закордонний паспорт і прописка на непідконтрольній території.

«Без пересадок, без піших переходів кордонів - то це 3000 гривень. Без будь-якої самоізоляції. Точно так же люди і назад приїжджають».

Комітет Верховної Ради України з питань прав людини провів перемовини з представниками противника щодо відновлення роботи пунктів пропуску.

«Проговорювалі, щоб ті люди, Які потребують терміново перейти КПВВ на нашу сторону, якісь там до родічів, в лікарню, на похорон. Те такоже булу позитивна відповідь, что Готові включать по кожному такому випадка. Нас запевне, что як только закінчіться карантин, КПВВ возвращается до звичайний режиму», - розповів голова комітету Верховної Ради України з питань прав людини Дмитро Лубінець.

Однак за прогнозом ООН, робота контрольних пунктів залишатиметься обмеженою щонайменше до середини літа наступного року.