09:15, 09.05.2020

Маріуполь згадує 9 травня 2014

13 загиблих, майже 40 поранених, спалена будівля Главку поліції, барикади та перестрілки в центрі міста. День Перемоги у 2014 особливо запам’ятався маріупольцям.

поділитись:
Маріуполь згадує 9 травня 2014 - фото 1

 

9 травня 2014, опівдні, маріупольське повітря просякло звуками вибухів, криками та чорним димом пожеж. Сьогодні містяни мають змогу насолоджуватися неквапливими прогулянками по вулиці Георгіївській, але й досі тут можна побачити нагадування про ті трагічні події.

Маріуполь згадує 9 травня 2014 - фото 16322

 

Сьогодні у відремонтованій частині колишнього Главку поліції знову працює управління карного розшуку, у її підвалі - музей історії поліції Донеччини. Проте другий та третій поверхи досі рясніють дірками від куль та снарядів та прорізами вибитих вікон.

 

6 років тому банда сепаратистів Мангуста вчинила збройний напад на українських правоохоронців. Того дня правоохоронці та військові проводили нараду з приводу введення АТО. А більшість особового складу забезпечували порядок під час святкувань Дня Перемоги. У планах бойовиків було захопити спершу Главк, а згодом - управління СБУ.

Штурм будівлі почали близько шістдесяти озброєних злочинців. Сергій Совінський згадує, тодішньому очільнику управління міліції Валерію Андрощуку телефонували та вимагали здатися. Але він вирішив чинити опір.

«Нападавшие уже в то время находились на втором этаже. И мы вынуждены были тем штатным оружием, что было, принять бой на лестничных маршах с одной стороны, с другой стороны. Дабы не допустить захвата здания», - розповідає перший заступник командира В/Ч 3057 Сергій Совінський.

Аи вибити з будівлі прихильників так званої ДНР, на місце також прибули бійці 72-ї механізованої бригади ЗСУ та добровольці.

«Подъехали мы. Я стал на перекрёсток, ровно на перекрёсток. Простояли мы так минут 15-10, наверное, пока не пришёл приказ открывать огонь. И прям с этого перекрёстка по второму этажу, огонь сначала с 30-ки, потом с ПКТ. Отъехали сюда в сторону, здесь я перегородил дорогу, я повернул дуло влево», - згадує водій БМП Дмитро Ворона.


Тим часом ворожі провокатори підбурили людей, які були на мітингу на площі Воїнів визволителів, мовляв, наші правоохоронці відмовилися виконувати злочинні накази і за це їх розстрілюють. У той же час біля центрального універмагу невідомі почали стріляти в громадян.
Бійці Збройних Сил розповідають, тоді їм довелося не тільки вибивати з будівлі терористів, а й захищати техніку від розлюченого натовпу. Кажуть, стріляли виключно вгору, але люди не вгамовувалися. Ризикували життям тоді й рятувальники. Юрій Бровар згадує, щойно почули звуки бою, одразу сіли по машинах і очікували наказу. Після - виїхали на місце.

«Був щільний вогонь. З усіх боків. І перший раз ми теж відступили. І другий раз ми підійшли уже до будівлі, почали зривати решітки з вікон, рятувати людей», - згадує рятувальник Юрій Бровар.

Під час заворушень загибли 13 людей. Начальника міського управління міліції взяли в полон та катували.
Маріупольські активісти зробили біля Вежі інсталяцію на честь тих, хто віддав своє життя за наше місто. На світлинах - ті, хто загинув поблизу Маріуполя або був звідси родом.

Маріуполь згадує 9 травня 2014 - фото 16332

 

«Фотографии людей, которые заплатили высшую цену. Они погибли, защищая наш город. Это повод, чтобы мы помнили о них и переосмысливали, что происходило в 14-м году и не повторилось», - розповів співорганізатор акції Олександр Сосновський.

Щодо згорілої будівлі колишнього Управління внутрішніх справ, тут планують організувати мультифункціональний центр "Порт культур". На конкурс подано близько півсотні проєктів нового вигляду фасаду від архітекторів з різних країн світу.