19:30, 08 липня

Мінюст дозволив банкам автоматизовано арештовувати борги з ваших власних рахунків

Не сплатив квитанцію - спишуть кошти. Нововведення стосується комірного, аліментів та штрафів за порушення ПДР. Як діятиме цей алгоритм та чи можливо уникнути санкцій?

поділитись:
Мінюст дозволив банкам автоматизовано арештовувати борги з ваших власних рахунків - фото 1

Раніше з карток громадян автоматично стягували лише аліменти. Тепер додали борги за комірне та штрафи. Мінюст розширив процедуру арешту рахунків. Діє наказ з 6 липня.

Для того, аби списати кошти с рахунку виконавець в електронному вигляді запитує про рахунки боржника. Банки, протягом однієї робочої години, передають дані. За постановою суду - кошти списують.

«Виконавець, дізнавшись у банку чи банків про те, чи є в боржника рахунок відкритий і яка там кількість коштів, може арештувати тільки цю необхідну суму. Всіма іншими коштами людина може користуватися», - роз’яснює спеціаліст банку.

Проте, якщо грошей недостатньо, решту боргів заберуть майном.

«Мова йде про стягнення лише на підставі судових рішень, які можуть бути оскарженні. У випадку, якщо вони оскаржені не були або залишилися без змін за результатами оскарження, вони можуть бути подані на виконання», - акцентував заступник міністра юстиції України з питань виконавчої служби Андрій Гайченко.

Нині за тепло маріупольці завинили понад 400 мільйонів гривень. Фахівці розповідають, з боржниками активно ведуть роботу та пропонують сплатити суму частинами. А ось до суду звертаються лише у критичних ситуаціях.

Відтепер уникнути ж фінансових санкцій - не вийде. Юристи наголошують, на сповіщення краще відреагувати одразу.

«Якщо прийшов рекомендований лист на пошту, варто його забрати і зрозуміти, що там відбувається, ніж потім мати справу з судами і банками. Бо знову ж таки, плюс ляже судовий збір, все, що було витрачено виконавцем для подачі в суд, плюс штрафи, пеня і т.д. Сума боргу збільшиться, очікування принесе тільки розтрати», - радить юрист Олександр Магдалиць.

Арешт і списання можуть бути накладені навіть на соціальні рахунки - це пенсія, зарплата, стипендія, соцвиплати. Поки систему тестують у декількох банках. Коли працюватиме наповну - у Мінюсті не прогнозують.