21:00, 16.04.2020

Нелегко всім. Як аграрії виживають в кризу

Вижити в кризу - намагаються сільгоспвиробники. Вони, разом із металургами, - найбільші платники податків. І від того, як вони переживуть усі ці стрибки валюти, карантинні обмеження - залежить, як подолає скрутні часи і вся країна, тобто кожен із нас.

поділитись:
Нелегко всім. Як аграрії виживають в кризу - фото 1

Нині промисловці просять знизити портові збори. Українські - одні з найвищих у світі. Тож, що обіцяють чиновники?

Аграрії у скруті, - каже Сергій Громовий, виконавчий директор асоціації гречки. Цьогоріч сіяти її буде невигідно.

«Нема впевненості в майбутньому. Земельна реформа, пандемія, закриття ринків. Розбалансування фінансової системи, нестабільність контрактна».

Мовляв, через непомірковану держполітику аграрії під постійним тиском трейдерів. А з тих деруть сім шкір у портах. А ще - долар постійно хитається.

«Від тої логістичної складової, яка відбувається від поля до порту і залежить ціна сільськогосподарського виробника. І портові збори, і повернення ПДВ», - каже виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

Найбільше ми продаємо за кордон - зерно, металопрокат і металургійну сировину. Нині їх вартість більше ніж на третину складається з транспортних витрат. Це платня за залізничні, портові, автомобільні перевезення.
Знизити портовий збір на 25%, - просить в уряду федерація роботодавців України. Підтримують - зерновики, хіміки, металурги.

«Портові збори в Україні вище, ніж в інших країнах, в будь-яких інших портах Середземномор'я, глобально в три-чотири рази. За деякими вантажам, Балкове, наприклад, залізна руда, вугілля, ті вантажі, які нас стосуються різниця в чотири-п'ять разів. Це означає, що ми платимо за наші вантажі набагато більше, ніж наші конкуренти», - президент об'єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков.

Та поблажок – не буде, заявили в уряді. Гроші й самим треба. Щоб оновити транспортну інфраструктуру.

«І портова інфраструктура фактично недорозвинена і десь там нам необхідно проводити днопоглиблення десь необхідно по причалам відпрацьовувати, модернізувати їх, або ремонтувати, тощо. Це все вимагає фінансування», - зазначив міністр інфраструктури України Владислав Криклій.

А тарифи чиновники хочуть віддати під контроль незалежній комісії. Галузеві експерти пропонують - окремий цінник у кожному порту.

«Якщо ми зменшимо вартість у портах, ми збільшимо конкурентноздатність окремих портів, які на даний момент є незавантаженими. Протестувати таким чином, який є ефект від зменшення, припустимо, припортового збору не загалом 20%, а як сказати - конкретно по портах», - зазначив президент центру аграрної логістики та інфраструктури Владислав Бєлах.

В уряді не підтримують і готують законопроєкт про транспортну комісію. Та кажуть, що Парламент документ може розглядати до осені. Та для українських аграріїв та промисловців, а з ними і для всієї країни, може бути запізно.