10:16, 19 січня

Обслуговування українською - як це працює в Маріуполі?

Відтепер продавці, касири, офіціанти мають вітатися з клієнтом державною. Ми вирішили поцікавитися, чи впоралися із завданням? І в якому разі можна натрапити на штрафні санкції?

поділитись:
Обслуговування українською - як це працює в Маріуполі? - фото 1

Валерій Іванович тільки-но із крамниці. Розповідає, продавчиня зустріла його фразою: "Доброго дня". Та чоловік зауважує - нехай говорять тією мовою, якою їм зручно.

«Хтось на українському, нехай говорить українською, але так щоб тільки на українською - тільки, коли я їй скажу, щоб перейдіть. Я проти цього. Продавець або якийсь обслуговуючий персонал, повинен говорити на тій мові, на якому до нього звертаються», - каже житель Маріуполя.

Заходимо до магазину. Кажуть, мовних конфліктів ще не було. А от Олена впевнена - свою державну мову мають знати всі. Проте говорити, якою зручно.

«Я вважаю, що люди повинні розмовляти тією мовою, якою зручно. Замовляла суші, дівчина розмовляла українською. Вона уточнила, якою мовою мені зручніше. Я сказала, що російською. І вона переключилася, розмовляла російською», - каже жінка.

Ми вирішили зайти до аптеки. Говоримо принципово - українською. Аптекар відповідає теж українською. А ось у іншій аптеці українські фрази підготували та ще не користувалися.

«Поки до нас українською мовою ніхто не звертався. Звертаються все по-російськи. Раз все по-російськи, то і ми відповідаємо теж по-російськи», - каже завідувачка Нінель Дьякова.

Не вийшло проінспектувати заклади харчування. Через локдаун вони - зачинені. Та юристи зазначають, в них обов'язково має бути варіант меню українською.

«Все повинно бути адаптоване і клієнтоорієнтоване, але українською. У зв'язку з новим законом, не тільки обслуговування, як аудиальне, але і вся текстова частина вона повинна подаватися українською. Якщо він попросить спілкуватися з ним російською, продавець або обслуговуючий персонал знає російську мову, то чому ні», - зазначає юрист Олександр Магдалиць.

Та додають - підготуватися ще є час. Адже штрафувати до 2022 року не будуть, поки - тільки попередження.