19:10, 10 вересня

Під час війни до Німеччини насильно вивезли понад 60 тисяч маріупольців

77 років свободи. Маріуполь відзначає День звільнення від нацистських загарбників. Колишніх в'язнів таборів привітали депутати міської ради.

поділитись:
Під час війни до Німеччини насильно вивезли понад 60 тисяч маріупольців - фото 1

Старі газетні статті та безцінні фотографії. Галина Яківна дбайливо розкладає на столі архіви та згадує обличчя. Це - частина майбутньої експозиції. Адже наступного року Маріупольській спілці жертв нацистських переслідувань виповниться чверть століття.

"Це як наша життєдіяльність пройшла за ось ці роки. Далі клич, щоб все в'язні, у кого які є фотографії тих часів, зібрати це. У людей, ті, які нашого віку, у них раніше були міські номери телефонів. Зараз їх немає. Мобільними не всі користуються. І нам дуже важко брати інформацію", - розповідає колишня ув'язнена Галина Давидова.

З 41 по 43 рік із Маріуполя до Німеччини вивезли біля 60 тисяч молоді, згадує Віктор Декалюк. Зараз залишилося менше тисячі колишніх в'язнів концтаборів. Більшості - понад 90 років. Тож головне - зберегти пам'ять.

"Хто був на фабриках, хто був на заводах, хто був у в'язниці. У поміщиків. Вони не поміщики називалися, а бауери. Навчальні заклади запрошують, і ми розповідаємо. Я беру з собою тих, які були там і бачили на власні очі. І з хорошою пам'яттю", - розповідає голова Маріупольської міської спілки жертв нацистських переслідувань Віктор Декалюк.

На затишне чаювання до спілки завітали депутати міської ради. З кожним роком свідків воєнних подій стає все менше. Тому необхідно підтримувати кожного, вважає депутат Олександр Власов.

"Їх особисті враження і про війну, і які пройшли через фашистські табори, це коли слухати з вуст безпосередніх учасників цих подій - це абсолютно не те, що дивитися кіно навіть", - каже Власов.

Затишні подвір'я та оновлення територіальних центрів у кожному районі міста. Здоров'я ветеранів - одна з пріоритетних цілей депутатського корпусу та міського голови Вадима Бойченка, наголосив депутат міської ради Андрій Федай.

Також серед проєктів міськради - створення лабораторного центру, в якому жителі старшого покоління зможуть отримати безкоштовне обстеження.

Читайте також: