15:46, 22.06.2020

СБУ розсекретила документи про аварію на Чорнобильській АЕС

Галузевий державний архів Служби безпеки України та Український інститут національної пам'яті презентували другу книгу збірника "Чорнобильське досьє КДБ. Від будівництва до аварії".

поділитись:
СБУ розсекретила документи про аварію на Чорнобильській АЕС - фото 1

Презентація видання відбулася в чорнобильській зоні відчуження. У книзі представлені 229 документів, які охоплюють період з початку 1970-х до листопада 1986 року.

Згідно з розсекреченими документами, аварії на ЧАЕС траплялися і до квітня 1986 року, однак про них не повідомлялося. За словами директора архіву СБУ Андрія Когута, який був одним з укладачів видання, в книзі представлені транскрипти телефонних переговорів на ЧАЕС в ніч на 26 квітня, екземпляр першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування і будівництві «саркофага» над аварійним блоком станції.

Директора УІНП Антон Дробович вважає, що за цими матеріалами «якнайкраще зрозуміти трагедію: передумови катастрофи, рапорт і матеріали, які свідчать про" маленьких "аваріях, які відбувалися на ЧАЕС раніше і були приховані».

Раніше українська спецслужба опублікувала засекречені доповідні записки та повідомлення про факти неякісного будівництва і монтажних роботах, а також про порушення правил безпеки на ЧАЕС.

Згідно з документами КДБ УРСР, з 1971 по 1981 рік на станції було зафіксовано 29 аварійних зупинок, в тому числі кілька незначних аварій. Вісім з них сталися з вини персоналу.

У книзі зазначається, що державні органи були не готові до масштабів трагедії - була нестача спецодягу, спорядження та обладнання для проведення аварійних робіт. За інформацією авторів видання, після аварії пульти управління АЕС деякий час ніхто не контролював, також не була вивчена радіаційна обстановка в Чорнобилі.

Скачати першу книгу можна за цим посиланням bit.ly/3fEBiAG

Прочитати друге видання можна тут bit.ly/3hCFMJD

СБУ розсекретила документи про аварію на Чорнобильській АЕС - фото 20441
СБУ розсекретила документи про аварію на Чорнобильській АЕС - фото 20442
СБУ розсекретила документи про аварію на Чорнобильській АЕС - фото 20443