17:52, 02.10.2020

Тарифи зростають, а якість послуг – ні

Експерти кажуть, кожен десятий вагон Укрзалізниці – зношений і потребує модернізації. В неналежному стані й путі.

поділитись:
Тарифи зростають, а якість послуг – ні - фото 1

Двічі на місяць поїздами Укрзалізниці їздить Іван. Каже – питання до якості послуг є! Затримки прибуття, бруд у вагонах і драна постільна білизна.

«Ну, її просто підшили, і це все нова постіль. Гігієна – завжди зрозуміло, не кожен вагон може бути чистим. Той самий потяг може не завжди вчасно прибути», - каже пасажир Укрзалізниці Іван Вихівський.

Пасажирські перевезення збиткові - кажуть експерти. За них має доплачувати держава, як це роблять в інших країнах. Але в нас – кажуть експерти – за пасажирів платять…ті, хто возить Укрзалізницею вантажі.

«Тарифи з розрахунку тонна - кілометр. В 1,5 рази вище ніж в Казахстані, в 2 рази вище, ніж в Росії. І це робить продукцію, яка перевозиться залізницями України менш конкурентоспроможною», - каже президент ОП "Укрметалургпром" Олександр Каленков.

Куди йде виручка з вантажних перевезень – невідомо. Але точно не на оновлення залізниці, – переконані експерти. У нормальному стані тільки кожен десятий вагон, решта - зношені, - кажуть в GMK Центрі. Гірша ситуація з коліями.

«За даними Укрзалізниці близько 11 тисяч кілометрів шляхів вимагають або капремонту, або модернізації. Ремонтує, за фактом, десь в цьому році 120-140 кілометрів з них. Дійде до того, що 60-70% шляхів будуть через 8-10 років взагалі непридатні», - каже директор GMK Center Станіслав Зінченко.

Укрзалізницю треба змінювати, – вважають пасажири. Їх опитала платформа «Градус». 9 із 10 опитаних вважають - Укрзалізницю час реформувати. Інакше їздити може стати небезпечно, дорого, незручно, або взагалі потяги зупиняться. Найбільші проблемами на думку опитаних - корупція, старі вагони, і те, що якість послуг – неєвропейська. Що реформа назріла, згодні і у профільному міністерстві.

«Реформа конче необхідна. У нас є законопроєкт 1196, який як раз про залізничній транспорт, який передбачає розділення Укрзалізниці на окремі вертикалі», - каже міністр інфраструктури Владислав Криклій.

Хочуть розділити компанію на кілька маленьких. Планують – одна возитиме пасажирів, друга – вантаж. Ще одна має опікуватися коліями і вагонами. І окрема – усе ремонтувати.

«Тоді буде простіше відслідкувати, яка компанія буде збитковою, а яка буде приносити прибуток», - каже голова підкомітету з питань залізничного транспорту комітету ВР Олександр Скічко.

Після реформи возити і людей, і вантаж зможуть приватні перевізники. Так само працюють і авіакомпанії. Вони за клієнтів змагаються, ваблять – цінами і умовами. Законопроєкт про розділення залізниці у профільному міністерстві обіцяють допрацювати до кінця року. Потім передадуть парламенту.