20:04, 22 вересня

У Маріуполі переселенці заклали алею троянд

Розділили спільний біль та поділилися спогадами. Сотні переселенців долучилися до закладання алей троянд. Славнозвісний символ Донецька прикрасив парки в Маріуполі та Запоріжжі.

поділитись:
У Маріуполі переселенці заклали алею троянд - фото 1

Це лише початок масштабної акції. Що символізують квіти?

Тетяна Бабікова мріяла доглядати клумби біля власного будинку. Та на схилі років починати життя довелося з чистого аркуша. Мрія про спокійну старість у рідному домі залишилася у зруйнованому Широкиному. Війна розділила життя на до та після.

«Прожили 4,5 місяці не виходячи майже з підвалу. Все залишили, взяли тільки святу воду, нічого не брали. Ми думали останні години доживаємо. Від страху», - каже переселенка Тетяна Бабікова.

За шість років Маріуполь став рідною домівкою для майже 100 тисяч переселенців із Донбасу. Стільки ж жителів Донеччини та Луганщини у перші роки збройного конфлікту знайшли прихисток у Запоріжжі. Марія Верещагіна-Сердюк – одна з них. До війни вона жила поблизу Горлівки.

«Ми поїхали в 14 році, рівно шість років ось якраз у вересні це було. Застали ми обстріли, сиділи в підвалі три доби з сім'єю і потім поїхали. Страшно було все ось так кинути і поїхати в нікуди. Жили-наживали і все залишили і наживали все спочатку», - розповідає Марія Верещагіна-Сердюк.

Найближчим часом тисячу історій переселенців із Донбасу зможе почути увесь світ. Для цього Фонд Ріната Ахметова започаткував онлайн-музей «Голоси мирних». По 500 троянд - як символ кожної уже розказаної історії, з’явилися на алеях Маріуполя та Запоріжжя.

«Фонд Ріната Ахметова - це саме та організація, яка перша системно, потужно, грамотно, організовано, допомогла мільйону чоловік і продовжує це робити. Це означає врятовані життя. Це означає відновлене здоров'я і дуже важливо сьогодні - це зберіганню історії тих людей. Знову ж. Для того, щоб ми пам'ятали», - зазначив перший заступник голови Запорізької облради Єгор Семенков.

Музей «Голоси мирних» має стати найбільшою у світі колекцією історій жителів Донбасу.

«Дуже важливо зберегти ось цю пам'ять, ось цю історію, які пережили люди в зв'язку зі збройним конфліктом, який відбувається на Донбасі. Наша мета - зібрати 100 000 історій до кінця 2025 року, звичайно, наша мрія - це мати мільйон історій, живих історій, розказаних від першої особи», - каже директорка департаменту комунікацій Фонду Ріната Ахметова Юлія Єршова.

Щороку трояндові алеї більшатимуть, їх планують закласти і в інших українських містах. Кожен наступний саджанець символізуватиме нову розказану історію.