21:00, 07.05.2020

Українська зелена енергетика під загрозою

Власники зелених станцій чекають рішення уряду протягом останніх восьми місяців. Сподівалися, що "зелений тариф" діятиме до 2030 року. Так держава обіцяла. Але минулого року вона вирішила змінити умови.

поділитись:
Українська зелена енергетика під загрозою - фото 1

Величезне поле у п'ятнадцять гектарів - усе в сонячних панелях. Встановлені вони під кутом у двадцять п'ять градусів. Таким чином отримують максимум променів. Електроенергію виробляють від світанку до заходу сонця. Перші панелі на цьому полі енергетики встановили три роки тому.

«Станція зовсім безпечна для нашої природи. Ми споживаємо те, що дало нам сонечко, перетворюємо в електричну енергію і видаємо в загальну енергосистему», - ділиться електромонтер СЕС "Димерка-1" Павло Коваль.

Будували у кредит. Власники станції не виплатили його й досі. Сподівалися, що "зелений тариф" діятиме до 2030 року. Так держава обіцяла. Та минулого року вона вирішила змінити умови.

«Ми зупинили фактично будівництво всіх нових об’єктів», - каже керівний партнер компанії "UDP Renewebles" Сергій Євтушенко.

Інвестори схопились за калькулятори. 8 місяців рахували і торгувались - держава хотіла енергію чи не задарма. Бізнесмени розуміли, що збанкрутують. А нині нова виконуюча обов’язки міністра енергетики та захисту довкілля пообіцяла, що у питанні тарифу поставить крапку.

«Необхідно завершити медіацію, сісти за стіл переговорів з інвесторами та домовитися на добровільних засадах про необхідність зменшення "зеленого" тарифу», - пропонує тимчасово в. о. міністра енергетики України Ольга Буславець.

Власники і сонячних, і вітряних станцій готові трохи поступитися. Та просять врахувати їхні пропозиції.

"Якщо зараз нас "кинуть" в односторонньому порядку - ми будемо чудовою ілюстрацією, що Україна, як інвестиційний партнер, є незрілою. І наступні запозичення стануть дорожчими", - продовжив керівний партнер компанії "UDP Renewebles" Сергій Євтушенко.


Іноземні банки дають позики на будівництво в Україні під 8-10 відсотків річних. Ще й під заставу: і станцій, що зводяться, і нерухомості, що вже існує. У Данії будують без застав. І кредити дають під півтора відсотка.


Дипломати 8 країн, чиї співвітчизники-інвестори вкладали гроші у розвиток української енергетики, надіслали листа українському уряду. Досвід багатьох країн свідчить, що такі поправки до чинних положень підривають довіру інвесторів і можуть призвести до того, що в окремих випадках вони, ймовірно, шукатимуть законних можливостей для протидії таким рішенням.

Цього року в Україні запрацювала лише одна нова станція, яку інвестори збудували раніше. Нині нічого нового не зводять. Якщо Україна надто змінить "зелений тариф" - бізнесмени у нашу економіку гроші не вкладатимуть, а вимагатимуть їх у держави. У міжнародних судах готові затребувати сотні мільйонів доларів компенсації.