20:09, 21.10.2020

В Україні пропонують розділити "Укрзалізницю" на різні компанії. Навіщо?

Компанію хочуть розділити на кілька маленьких. Планують - одна возитиме пасажирів, друга - вантажі. Ще одна повинна займатися шляхами і вагонами. І окрема - все ремонтувати.

поділитись:
В Україні пропонують розділити "Укрзалізницю" на різні компанії. Навіщо? - фото 1

Менше комфорту і більше часу у дорозі. Через зношені колії "Укрзалізниці" пасажири і вантаж щороку їздять повільніше. Як вам таке? Плюс двадцять хвилин на одній і тій самій відстані за 8 років. І це коли весь світ намагається бути швидшим і ефективнішим.

У теорії максимальна швидкість електровоза — 110 кілометрів на годину. Реальна — 60, а подекуди і 40-к. Бо розігнатися ніде! Колії не витримають.

22 роки Олександр — помічник машиніста. І досі вражений станом колій "Укрзалізниці". Прогрес сюди не дійшов, Замість залізобетонних — дерев’яні шпали.

На одній зі станцій у Київської області — шпали лежать у калюжі. Ще й косо.

"Укрзалізниця" офіційно заявила: кожну третю шпалу чи рейку час міняти або рихтувати. Але робити це не надто квапляться. За півроку ремонтували трохи більше, ніж сім кілометрів колій із дев'яти тисяч, які треба привести до ладу.

Чому ремонтують повільно, "Укрзалізниця" мовчить, — кажуть експерти. Одна із причин — тендери тривають довго. Місяцями. А оголошують конкурс для підрядників залізничники лише коли у компанії є бюджет. Цьогоріч його затвердили наприкінці липня.

«До прийняття фінансового плану "Укрзалізниця" не могла оголосити тендери. Відповідно, цей будівельний сезон був зірваний. Будівельний сезон триває з квітня по жовтень-листопад», — повідомляє Олександр Красноштан, експерт із залізничних перевезень.

Ще й грошей бракує. Те, що заробляють за перевезення вантажів, залізничники витрачають на пасажирів. Хоча за них має доплачувати держава — як закордоном. Зробити так планує і нове керівництво. Принаймні, обіцяє ефективне підприємство, яким пишатимуться. Для цього треба розділити "Укрзалізницю" на кілька компаній. Одна возитиме пасажирів, інша — вантажі.

«Зараз ми бачимо, що структура непрозора, неефективна. Коли ми говоримо про розділення компаній, тоді вантажні перевезення заробляють на собі, і прибуток від цього вкладається в інфраструктуру, в оновлення рухомого складу "УЗ". Пасажирські перевезення фінансує "УЗ", а також держава», — ділиться Володимир Омелян, ексміністр інфраструктури України (2016–2019).

А якщо залізниця перестане сплачувати податок на землю під коліями, то матиме плюс 4 міліарди гривень на рік. За кордоном цього збору в залізничників немає.