11:55, 08 жовтня

Від початку жовтня українські поліклініки перейшли на електронні лікарняні

Інформація про хвороби - у комп'ютері. Медики мають заповнити онлайн-форму, а далі документ потрапляє до Пенсійного фонду. Як працює нововведення?

поділитись:
Від початку жовтня українські поліклініки перейшли на електронні лікарняні - фото 1


У В'ячеслава - гіпертонія. Оформив листок непрацездатності більше тижня тому. І вперше - в електронній формі. Каже: поки сервіс задовольнив. Висновки робитиме після закриття лікарняного.

«Поки мене доктор оглядала, виписувала рекомендації, все у мене вже було зареєстровано. Через 15 хвилин після того, як я вийшов від лікаря, мені прийшло повідомлення, що сформований лікарняний. Як він потрапить на виплату? На підприємство перші 5 днів і на соцстрах інші дні. 9 днів лікарняного, будемо подивитися», - каже пацієнт.

Фахівці пояснюють: інформація потрапляє до Пенсійного фонду. Там формують електронний листок непрацездатності - саме той документ, за яким нараховують виплати. Роботодавець одразу побачить його онлайн. Якщо ні, то медичний висновок можуть роздрукувати. А от діагнозу пацієнта - ані працедавець, ані у Пенсійному фонді - не знатимуть.

У Маріуполі сервіс запустили у липні - в тестовому режимі. Проте навіть сьогодні близько 10% лікарняних медики виписують на папері. Адже онлайн-система часто не витримує навантаження та іноді не приймає електронний підпис лікаря.

«Мы не можем своевременно увидеть, прошло ли наше медицинское заключение, зарегистрирован он в программе Пенсионного фонда или нет. В течение пяти дней мы можем вносить какие-то коррективы. Но случается такое, что и за пять дней у нас это не получается», - медична директорка центру первинної медико-санітарної допомоги №5 Олена Терскова.

Пацієнтам варто знати: за п’ять днів після відкриття листок непрацездатності автоматично закривається. І якщо людина не з’явилася до лікаря, або не попередила його та не подовжила бюлетень, то решту днів їй не оплатять.

Натомість у Мінцифрі запевняють: продавати лікарняні шахраї тепер не зможуть. Адже обійти систему складно. А спроби видати листки непрацездатності людині, яка не хворіла - можуть закінчитися позбавленням медичної ліцензії - і лікаря, і закладу.

Нині всі медзаклади готові перейти на електронні лікарняні - запевняють у Міністерстві охорони здоров'я. Та паперові ще будуть чинні. Їх видаватимуть тим, кому відкрили листок непрацездатності до 1 жовтня, і в разі технічних проблем - якщо упродовж тижня не буде можливості створити електронний. Також паперові бюлетені виписуватимуть вагітним, які не працюють офіційно та оформлюють довідку на виплати при народженні дитини.