15:43, 17.04.2020

Як на карантині та без коштів виживають комунальники ?

Пандемія коронавірусу змусила сидіти вдома мільйони людей. Споживати вони почали більше, а платити - менше. Борги перед комунальниками набігли чималі.

поділитись:
Як на карантині та без коштів виживають комунальники ? - фото 1

Йдеться про мільярди гривень, без яких працювати не зможуть – тепловики, енергетики, двірники. А ще водоканалівці, вони здалися першими. У Франківську масово звільняються. Яка ситуація в інших регіонах і чим це загрожує нам із вами?

Любов Фурмак за комірне сплачує навіть на карантині.

«Холодна вода, утримання будинку, домофон, Київгаз, світло і Київтеплоенерго. Абсолютно все в мене сплачено», - каже пенсіонерка.

Платить, бо знає - задарма нічого не буває. Та все одно може залишитись у холоді, темряві і з сухими кранами. Бо ж багато хто перестав платити за комірне.

«По Україні за різні комунальні послуги і енергетичні послуги платіж дисципліна впала до 30%», - зазначає голова ГО "Енергетичний омбудсмен" Олександр Трохимець.

Через карантин в когось немає роботи і грошей. Та й виходити з дому не варто. Платити онлайн уміють не всі. Ще й урядовці усіх заплутали.

«Вони заявили, що за несплату комунальних послуг власники квартир не будуть ні оштрафовані, в них не будуть забиратись субсидії. Тобто, вони можуть спокійно не сплачувати», - каже експерт з питань ЖКГ Олег Попенко.

У березні за комірне споживачі не доплатили понад 32 мільярди гривень. У квітні боргів буде ще більше, - кажуть експерти.
Наприклад у Івано-Франківську масово звільнюються водоканалівці. Бо недоотримують зарплату.

«В мене склад сім’ї 5 чоловік, дружина не працює. За цей місяць я вже недополучив 2 тисячі зарплати. А зараз взагалі сказали, що немає нічого», - розповідає слюсар аварійно-відновлювальних робіт КП "Івано-Франківськводоекотехпром" Василь Павлів.


Містяни боргують за воду. Працівникам платити нічим - відправляють у відпустки за власний рахунок.

«Впала проплата на 25%. Зараз в нас за квітень ми навіть не сподіваємось, що ця проплата буде більше 50%. Ми просто йдемо до того, що не те що виплатити зарплату а закупити реагенти для очистки води, виїзду аварійної бригади, заправити техніку. Ми просто йдемо до того моменту, що ми зупинимось», - каже речник КП "Івано-Франківськводоекотехпром" Володимир Шпег.

А у Полтаві тепловики працюють у борг - чекають від містян майже 20 мільйонів гривень. Влітку місто ризикує залишитись без гарячої води, а взимку без опалення.

«Через брак коштів, які ми недотримали від наших споживачів ми не будемо мати змогу розрахуватись за енергоносії – це електроенергія і газ. Це може в свою чергу призвести взагалі до зупинки виробничих потужностей», - речник ПОКВПТГ Олександр Циганок.

За світло люди теж не платять. Купити матеріали для ремонту немає за що.

«Ми можемо працювати, наприклад розкопувати ями, але виконувати ремонтні роботи на самій кабельній лінії, це треба мати спеціальні матеріали, а їх не буде за що купити», - каже майстер бригади з ремонту та монтажу кабельних ліній Дмитро Веденяпін.

Що більше боргів - то важче комунальникам. Пені нам не нарахують, субсидії не відберуть, але за спожите - розрахуватися доведеться.

«Все одно доведеться платити не зараз так пізніше», - каже пенсіонерка Любов Фурмак.

Головне, аби газовики, водоканальники, енергетики дотягнули. Бо якщо багатомільярдні борги зростатимуть - країна ризикує залишитися без комунальних вигод.