15:30, 27 червня

Зона ризику – будівля на вулиці Грецькій,49

Колись - дорогий маєток із вишуканим інтер'єром, а нині - напівзруйнована будівля, яку дехто використовує як вбиральню. Її колишні мешканці були свідками найцікавіших подій історії Маріуполя початку минулого сторіччя, проте зараз оселя перетворилася на чергову Зону ризику.

поділитись:
Зона ризику – будівля на вулиці Грецькій,49 - фото 1

Вулиця Грецька, 49. Колись це був самісінький центр міста, та й зараз поруч із будинком - дитсадок та гімназія. Якщо трохи пройти пішки, побачимо інші важливі установи. Проте саме за цією адресою вже давно ніхто не живе і не працює. Половина шибок - розбиті, інші - закладені цеглою.

Нині подвір'я цього будинку перетворили на громадську вбиральню. Понад сто років тому це було престижне житло. Два поверхи та 12 кімнат. Садибу побудували приблизно наприкінці 19 - початку 20 століття. У 1909 році за 20 тисяч рублів її придбав відомий тоді маріуполець Микола Балабін - адвокат, страховий агент та гласний міської думи. І навіть йому така покупка була не по кишені - допомогли родичі.

Під час громадянської війни мешканці будинку пережили декілька захоплень Маріуполя - і білими, і махновцями. Але від більшовиків вимушені були тікати. Миколу Балабіна спіймали та розстріляли. За свідченнями краєзнавців, у 20-му році маєток привласнила нова влада. Деякий час там працював лікар. З 70-х років - облаштували фізкультурний диспансер. Проводили огляд спортсменів та лікували дітей. Наприкінці двохтисячних заклад припинив роботу. Відтоді у будівлі двічі виникали пожежі. Також її запримітили безхатьки та асоціальні громадяни. Проте за даними міськради - з 2013 року будівля - у приватній власності.

«На даний момент знаходиться в арешті по порушеній кримінальній справі. Дана будівля було за попередніми даними незаконним чином продано з публічних торгів. Будівля до продажу було у власності Донецької ОДА», - каже директорка департаменту по роботі з активами Світлана Штенда.

Нині доступ усередину - закритий. А от чи повернуть будівлю місту - вирішуватиме суд. І чи триватиме далі понад вікова історія колись вишуканого маєтку - подивимось разом із вами.