17:48, 26.05.2020

Ціна зеленого тарифу – це питання й досі відкрите

Наскільки знижувати зелений тариф, і на яких умовах – про це вже 9 місяців говорять урядовці.

поділитись:
Ціна зеленого тарифу – це питання й досі відкрите - фото 1

Найбільшу вітряну станцію в Україні – будує норвезька компанія на Херсонщині. Встановили вже половину вітряків, та чи запустять їх – власники станції вже не впевнені.

«Якщо у питанні зеленого тарифу нас не почують, ми зупинимо проєкт і жодного вітряка більше не встановимо тут. Наша компанія буде вимушена оголосити банкрутство», - каже представник компанії NBT в Україні Магнус Йогансен.

Одна з семи сонячних станцій української компанії. 6 мільйонів євро на будівництво дали у позику банки.

«Якщо зараз знизять зелений тариф до рівня 15-20 відсотків, то з великою часткою ймовірності ми потрапимо в цю проблему, коли отримуючи гроші від енерго ринку ми не зможемо навіть виплатити все тіло і відсотки банкам, ми змушені будемо робити реструктуризацію, переносити борги в майбутній період, про отримання прибутку ми вже, напевно, і не говоримо»,- зазначає фінансовий директор компанії UDP Renewables Кирило Бондар.

Наскільки знижувати зелений тариф, і на яких умовах – про це вже 9 місяців говорять урядовці. Рішення ще немає. Іноземні експерти та політики застерігають – не почуємо інвесторів – втратимо усе.

«Прямі іноземні інвестиції в Україну надходили в основному з сектору відновлюваної енергетики. Якщо Ви його знищите, втратите майже 3 мільярда євро наступного року. Україні потрібні гроші, Україні потрібні технології, потрібні інвестиції», - каже Віола фон Крамон - членкиня Європарламенту, Партія Зелених.

Останні кілька тижнів – урядовці із інвесторами зустрічаються чи не кожного дня. Пропозиції і прохання бізнесу начебто чують, але ж і не дослухались поки. Занепокоєні інвестори надіслали чергового листа прем’єр-міністру. Написали про все, що непокоїть.

«Держава повинна гарантувати, що оновлені угоди будуть регулюватися законами та правилами, і що подальших змін до системи підтримки “зеленого” тарифу, податків, регуляторної бази не буде».

У листі застерігають – якщо їх не почують – підуть до судів. І є компанії, які вже збирають документи для позовів.

«Якщо тариф буде понижено, але не буде продовжено строк його підтримки, тоді інвестори будуть вимушені звертатися до арбітражних судів, оскільки вони будуть нести збитки. Вже почалися реальні збори групування малих, середніх, великих інвесторів для колективних позовів проти держави Україна», - каже директорка Європейсько-Українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк.

Меморандум готовий. Залишилася лише одне суперечливе питання – заявив прем’єр денис Шмигаль. Та яке саме не поточнив:

«Не факт, що фініш буде швидким, але ми знаємо і бачимо, чого хочемо. Представники "зеленої" енергетики теж знають, на що вони готові погодитися, тому компроміс буде знайдений».

Вже сьогодні буде чергова зустріч урядовців і бізнесменів. Про що саме говоритимуть та чи домовляться? Інвестори прогнозів не дають і навіть побоюються нових поворотів у переговорах.