18:30, 16.05.2021

Для будівлі маріупольської синагоги шукають нове призначення

Молитовний дім, гімнастична зала, офіс, галерея, шпиталь та навчальні класи, а нині місце для екстремальних фотосесій та кінопоказів.

поділитись:
Для будівлі маріупольської синагоги шукають нове призначення - фото 1

 

За 140 років як тільки не змінювалося призначення Маріупольської синагоги.

Високі арки, прикрашені підвіконня та інші цікаві архітектурні елементи. Колись будівля синагоги вражала особливостями екстер'єру. Нині ж цегляний каркас - обвивають квіти, а на стінах і у траві - живуть равлики.

Час від часу руїни стають місцем для тематичних фотосесій. А також кіномайданчиком. Зокрема, й тут маріуполець Ярослав Воронін знімав кілька епізодів свого фільму "Білий сон", який у 2012 році на одному з регіональних фестивалів отримав приз глядацьких симпатій.

Та майже півтора сторіччя тому тут стояв молельний будинок. Його збудували у 1882 році за ініціативою купця Йосипа Авербаха. Згодом - споруда стала одним з найпопулярніших місць для богослужіння. Поки у 1930-му її не відібрали більшовики.

Будівлю зводили у стилі неокласики. Всередині був звичайний зал з кіотом для читання Тори і столом для читання святого письма.

З особливостей - багато вікон. Адже за своєю вірою іудеї звертаються до бога лише у світлих приміщеннях, аби виднілося небо.

Цьогоріч, у лютому, ці руїни перейшли до комунальної власності. У профільному департаменті зазначили, працюють, аби визнати синагогу об'єктом культурної спадщини.

Спеціалісти кажуть, для цих руїн шукають нове призначення. Зараз готують два проєкти. Обіцяють - старовинну архітектуру збережуть. Один з варіантів - облаштувати тут парк.

Другий проєкт - створення арт-галереї, аби тут проходили виставки картин та перфоманси. Нині над ідеєю - працюють.

Оновити розвалини планують у найближчі три роки.