12:13, 23 серпня

Маріупольський район. Рік потому. Здобутки та промахи громади

В Україні триває другий етап реформи децентралізації. Уже понад рік живемо з новим адміністративним устроєм. Що за цей час було зроблено у Маріупольському районі? З якими викликами та проблемами зіткнулися? Та чим пишаємося?

поділитись:
Маріупольський район. Рік потому. Здобутки та промахи громади - фото 1
Фото: Маріупольська міська рада

Що таке децентралізація і чому це важливо?

Уявіть, молоде подружжя винайняло квартиру. Чоловік працює водієм, а дружина вчителькою. Заробляють разом 18 тисяч гривень. Гроші віддають свекрусі, яка платить за оренду та комуналку, дає трохи на харчі й одяг, а частину забирає собі. Та згодом свекруха вирішила - менше втручатиметься у справи молодят. А тим, зі свого боку, стало легше розпоряджатися коштами - почали відкладати і навіть змогли купити велосипед та зробити ремонт на кухні.

Тобто у межах реформи децентралізація держава стала менше встрявати у справи громади. І бюджетом, який складається із наших з вами податків, розпоряджаються відповідно до потреб жителів - на місцях. І кожен із нас може ці суми контролювати. Бо гроші витрачають не урядовці, а чиновники, які живуть із нами в одному місті ці селищі.

Старт децентралізації дали у 2014 році. А у середині 2020 року Україна отримала новий територіальний устрій.

Маріупольський район з’явився у липні 2020 року. Туди увійшли 5 територіальних громад - Мангушська, Маріупольська, Сартанська, Кальчицька та Нікольська. Площа району - понад 2,5 тисячі кілометрів квадратних. А це як три Києва чи чотирнадцять Львовів.

А живуть на території району понад пів мільйона людей. Які умови для них створюють?

Маріупольський район. Рік потому. Здобутки та промахи громади - фото 44407
Медицина

Зима 2019 року. Тоді з’явилися ті, хто вже хотіли гуртуватися у громади. Та побоювання були. Один зі страхів селян - лікарі та медики переїдуть до районних центрів, а жителі залишаться без кваліфікованої медичної допомоги. Та це не справдилося. За ідеєю урядовців амбулаторія чи фельдшерський пункт мають працювати у кожному віддаленому селищі країни.

Тож у селищі Мелекіне стали до будівництва амбулаторії. Відкрили її восени 2020 року. Нині там приймають терапевт та вузькі спеціалісти. Також можна зробити щеплення проти коронавірусу. Медикам придбали нове устаткування.

Фізіотерапевтичне обладнання, діагностичне обладнання, кардіографи, автоклав це сухожарові шафі і деякі інші, - розповідає головний лікар амбулаторії Володимир Григор'єв.

А літом в амбулаторії пацієнтів стає більше - чи не утричі. Бо до курортного селища з'їжджаються відпочивальники зі всієї України. Також ремонтують медичні заклади в селищі Мангуш та селі Урзуф. Крім того у Мангуші реконструюють житло для медиків-переселенців. Вартість такого проєкту - понад 22 мільйони гривень.

Ще один з амбітних планів - Медичний кампус у Маріуполі. Відкрити його планують у 2024 році. На одній території хочуть розмістити медичний коледж, університет, багатопрофільну клініку, дослідницький центр та житло для викладачів і медичного персоналу.

Мета - створити еталонний медичний центр з потужною науковою базою. Зараз мільйони людей виїжджають з країни в Ізраїль, Німеччину, США, щоб зробити складну операцію і пройти курси реабілітації. У наших силах змінити це. Зробити так, щоб Україна славилася сильною медициною, якісною послугою, сучасним обладнанням та передовими медичними розробками, - наголосив міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.

Освіта

Не зачинили і закладів освіти. А навпаки - їх у віддалених селищах роблять опорними. Наприклад, у 2020 році у Нікольському відкрили опорну школу. Сюди, у відремонтовану будівлю, закупили нові комп’ютери та мультимедійне обладнання. А ще придбали меблі та оновили їдальню, облаштували спортивні майданчики і спортивну залу. Крім цього, збудували модульну котельню. Вона опалюватиме не тільки школу, але й установи неподалік. Тут вчаться діти не тільки з Нікольського, але й з навколишніх сіл.

А у селі Приазовське за програмою “Місто без околиць” відкриють сучасний спортивний клуб, який працюватиме з вересня. Заняття в ньому будуть безкоштовними.

Як тільки Маріупольський район був створений, ця гімназія, в селі Приазовське, перейшла в нашу компетенцію і було прийнято рішення розвивати цей напрямок. Ми працюємо по багатьох школах, безпосередньо по селищам. Основна мета - створити умови для розвитку спортом, - розповідає менеджерка з розвитку спорту КП "М-SPORT" Христина Джолос.

Транспорт

Під час нового територіального поділу країни село Покровське опинилося у складі Маріупольської територіальної громади. Аби вирішити проблему з транспортом, до села подовжили один із міських комунальних маршрутів - №2а. Курсує він щодня, а останній рейс робить близько 23.00.

Розвиток околиць Маріуполя відбувається завдяки децентралізації та таким програмам Маріупольської міської ради як "Місто без околиць", яка була впроваджена очільником міста Вадимом Бойченком. Раніше з села до міста можна було дістатися тільки 211 маршрутом, - заявив депутат районної ради Артем Мамонтов.

Також чиновники планують подовжити 67-й маршрут до села Бердянське. Саме зараз, за словами голови Сартанської ВЦА Олександра Куркчі, ремонтують дорогу до села. Та проблем з транспортом теж вистачає. Через вибоїни та ями деякі перевізники відмовляються їздити у віддалені селища. Крім того не вистачає нових машин, та й саму транспортну систему варто переглянути, вважають у районній раді. Аби вирішити таку проблему планують створити робочу групу, яка надасть рекомендації стосовно транспортної розв'язки у Маріупольському районі.

Дороги

Ремонтують і дороги. У Маріупольському районі потроху з’являються оновлені автошляхи. Наприклад, зараз будують нову ділянку траси Маріуполь-Урзуф, що проходить неподалік Мелекіного. Новий шлях має замінити зруйнований зсувами ґрунт.

Також техніка ККП “Маріупольавтодор” приїхала і до селища Західне. Там капітально ремонтують ділянку головної транспортної артерії населеного пункту. І це вперше за пів століття. Шлях давно потребував оновлення, розповідають місцеві. Бо з часом вулицею рух ставав все жвавішим і дорожнє полотно зносилося.

Крім того дорожники стали до роботи біля селища Комишувате у Маріупольському районі.

Адміністративні послугу

Жителям віддалених селищ відтепер не потрібно їздити до районного центру, аби оформити пенсію чи податися на субсидію.

Цим літом до селищ Покровське, Старий Крим та Бердянське запустили мобільні ЦНАПи. Це такі собі офіси на колесах. Місцеві сервіс оцінили

Змінювала собі пенсійне посвідчення. І дуже задоволена, дуже. Тепер я ще б хотіла паспорт поміняти. Сюди прийшла, все зробила. Через 5 хвилин я вже буду вдома. А уявіть собі, якщо я їхала б. Один транспорт, другий транспорт туди, чергу, потім назад, - розповідає відвідувачка мобільного ЦНАПу Клавдія Топалова.

У офісі на колесах пропонують понад 400 послуг. Записатись на прийом можна на сайті Маріупольського ЦНАПу, телефоном або ж за допомогою сіті-бота Назара.

Робота

У Маріупольській ОТГ працюють над тим, аби не тільки зберегти робочі місця, а й відкрити нові вакансії. Чиновники створюють відповідну програму. У її межах планують перенавчити понад 1100 людей, аби їх працевлаштувати. А ще хочуть зробити такі умови, аби підприємці прагнули відкривати бізнес у Маріупольському районі.

Ми бачимо нашу мету та потребу громад у створенні робочих місць. І наше завдання зараз - це зробити усі умови, аби підприємці бажали відкривати виробництва у нас, а не десь за межами Маріупольського району. Саме таким чином ми зможемо залучити інвестиції, розвинути промисловість та створити стабільні робочі місця для тисячів приазовців, - наголосив голова Маріупольського районної ради Степан Махсма.

Також фахівці Маріупольського міського центру зайнятості почали їздити до селищ поблизу Маріуполя. Одну з зустрічей провели у Сартанській ОТГ. У ній взяли участь жителі, які шукають роботу.

А що далі?

У липні міський голова Маріуполя Вадим Бойченко взяв участь у форумі «Україна-30. Децентралізація». На зустрічі обговорили можливості, які реформа відкриває громадам.

Децентралізація - це не тільки про гроші, а й про можливості, які ми сьогодні можемо використовувати. Дуже важливо ці можливості трансформувати у відкритість і прозорість усіх процесів. Це є ключем для залучення великих інвестицій. Завдяки такому підходу Маріуполь залучив у розвиток 200 млн євро. По місту їздить сучасний муніципальний транспорт, з'явиться завод з очищення води, нове зовнішнє освітлення та інші проєкти, які підвищать якість життя людей, - ділиться Вадим Бойченко.

За словами мера, на цьому місто не збирається зупинятися. Не ставлять крапку і депутати Маріупольської райони ради, кажуть: у них ще багато роботи.