18:55, 28.01.2020

На ранню діагностику раку держава виділить мільярд гривень

Гроші підуть на ендоскопічні обстеження - повідомляють у міністерстві охорони здоров'я. Україна нині займає друге місце в Європі за темпами поширення онкологічних захворювань. Які саме послуги надаватимуть безкоштовно та для кого?

поділитись:
На ранню діагностику раку держава виділить мільярд гривень - фото 1

Пані Тамарі - 69. За станом здоров'я жінці кожні пів року треба ковтати зонд.

"1200 где-то гастроскопия эта стоит. Та еще берут биопсию и отправляют ее куда-то. еще 400 гривен".

А пенсія - всього 2 тисячі, - жаліється жінка. Тож дуже чекає, коли обстежувати почнуть безкоштовно. Ось пані Людмила, в свої 73 - теж регулярно перевіряється. Останній раз робила це три роки тому. Й іншим радить.

"Несложно и небольно. Чем раньше обнаружат, тем легче лечить".

За інформацією профільного міністерства: шлунок і кишківник безкоштовно обстежуватимуть тим, кому за 50. А мамограму робитимуть жінкам після 40. В поліклініках направлень поки не видають.

"Эндоскопия никогда не была бесплатной и на сегодняшний день у нас пока таких возможностей нет. Может быть это появится, мы это очень ждем. Но пока на сегодняшний день у нас ее нет", – каже завідувачка амбулаторії Олена Узлетуєва.

Нині тільки в Маріуполі 18 тисяч людей на обліку в онкодиспансері. За статистикою: лише в 5% хворих - рак діагностують на першій і другій стадіях, - констатує головний лікар.

"Как правило это случайная находка либо находка при профилактическом осмотре. Это было бы очень хорошо, если бы были государственные скриннинговые программы с целью раннего выявления рака", – каже головний лікар маріупольського міжрайонного онкодиспансеру Сергій Волошин.

Вадим Божко - ендоскопіст. Обстежив тисячі людей. Тож як ніхто знає...

"Опухоли онокологические, они растут очень медленно и коварно. В чем коварность - они растут долго бессимптомно. Когда доходит до явной симтоматики, увы, к сожалению, бывает поздно".

Такі прояви як печія та відрижка - це сигнал, що треба обстежити шлунок. Щодо кишківника - страшний діагноз може ховатися за іншими проявами.

"Запоры, поносы, боль в животе, вздутие живота. И особенно внимательно следить за стулом. Если в стуле есть примеси слизи, крови это прямое показание для исследования кишечника", – каже лікар-ендоскопіст.

А вже після 50-ти перевірятися треба навіть, коли немає жодного з цих симптомів. Раз на два роки ковтати зонд. Та раз на три роки - робити колоноскопію. Програма медичних гарантій має запрацювати вже з 1-го квітня. Тоді ж українцям почнуть робити гастроскопічні обстеження та монограму безоплатно.