13:20, 27.11.2020

У маріупольських школах дефіцит учителів хімії та фізики

Цілий ряд технічних предметів викладають літні спеціалісти. А от молодь влаштовуватись у заклади освіти не поспішає. У чому причина нестачі кадрів та як вирішують проблему?

поділитись:
У маріупольських школах дефіцит учителів хімії та фізики - фото 1

До технічного ліцею Олена вступила після дев'ятого класу. Дівчині подобаються точні науки. Адже в майбутньому хоче стати лікаркою.

«Рік готувалася до вступу і вчинила. І не шкодую про це, якщо чесно. У нас постійно проводяться якісь експериментальні завдання, лабораторні, практичні завдання. Нам постійно показують відеоопити», - розповідає одинадцятикласниця Олена Соболєва.

Учитель В'ячеслав Пономарчук демонструє наукові досягнення вихованців. Розповідає, в ліцеї зазвичай вчаться ті, хто вже визначився з майбутнім. Дехто з учнів цікавиться і педагогічним фахом, додає вчитель.

«Я теж так хочу. Я теж хочу отримувати такий фідбек. Я теж так хочу. Ну і 1-2 людини на кожному курсі такі є. І вони питають, цікавляться», - каже учитель біології та екології технічного ліцею.

Але до шкіл молоді спеціалісти доходять рідко. У всьому винна непрестижність професії, вважають педагоги. Адже зарплатня вчителя-початківця менша, аніж у касира.

«Щоб отримувати якусь більш-менш пристойну зарплату, вчителі багато переробляють. Внаслідок цього падає якість освіти. Тобто це слово «халтурити» дуже добре підходить. Намагаючись хоч трохи утримувати родини, діти залишаються на другому плані», - розповідає учитель фізики Ігор Нетьоса.

Попри престижний статус, у маріупольському технічному ліцеї теж відчувають нестачу кадрів, каже директорка закладу.

«Наприклад, мені потрібен учитель математики ще б один, учитель хімії ще б один. Я ось тільки в цьому році знайшла собі сумісника вчителя хімії, тому що з учителями природно-математичних дисциплін проблема в місті стоїть дуже гостро», - каже директорка технічного ліцею Аліна Беззапонова.

А ось у чотирнадцятому ліцеї вчителя фізики зовсім немає. Тому цей предмет учні вчать самостійно.

«Планую вступати або на радіотехнічну спеціальність, або на програмування. Тому фізика мені необхідна, як мінімум, для здачі ЗНО. Займаюся з репетитором, також вивчаю додаткові ресурси, скачав собі книгу. Загалом, вивчаю питання. Як можу виходжу з ситуації», - розповідає десятикласник Микита Мудрий.

За словами директорки, без уроків фізики - дві паралелі. Тому для дітей організували дистанційний курс. Проте невдовзі може виникнути проблема з іншими предметниками.

«Ці вчителі дуже похилого віку, пенсійного віку. Географія, біологія, хімія. Ці вчителі, які вже відкрито кажуть, що вони працюють останній або передостанній рік», - зазначає директорка НВК "Ліцей-школа №14" Тетяна Никитович.

За словами освітян, міські ВИШі виховують лише педагогів-гуманітаріїв. А от спеціалістів технічного фаху доводиться шукати зокрема в Бердянську та Мелітополі. Тож Маріуполь розглядає можливість надавати молодим учителям підйомні.

«Договір був між вузом, закладом освіти і самим педагогом. І завдяки цій угоді можна було отримати певну суму коштів на становлення. В міській раді ведеться обговорення, щоби надати таку ґрунтовну підтримку на самому початку педагогічної діяльності», - розповіла в.о. директорки КУ "Маріупольський центр професійного розвитку педагогічних працівників" Ірина Святченко.

Також у Маріуполі департамент освіти надає одноразові грошові винагороди педагогам, які виховали переможців міських обласних та всеукраїнських олімпіад і дітей, які набрали максимум балів на ЗНО.