20:57, 19.05.2020

Укрнафта - лідер галузі України, чи збиткове підприємство?

На офіційному сайті – лідер нафтової галузі України. А за документами – збиткове підприємство. Про це йдеться у фінзвіті Укранафти за перший квартал цього року.

поділитись:
Укрнафта - лідер галузі України, чи збиткове підприємство? - фото 1

Чисті збитки Укрнафти – 852 мільйони 629 тисяч гривень. Але – своїм боржникам державна компанія пробачає мільярди гривень.

«Компанія Укрнафта відмовилася від належних їй штрафних санкцій та відсотків на суму близько 1,8 млрд грн», - зазначає Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій.

Майже 2 мільярди - лише штраф до багаторічного боргу. 2015-го мільйон тонн нафти компанія передала покупцям. Ті і досі не розрахувалися. Винні – майже 8-м мільярдів гривень.

«У 2015 року компанія Укрнафта допустила безоплатну поставку 5 компаніям, які входять в орбіту групи Приват», - зазначає Дмитро Марунич.

Кілька років судів - і у квітні цьогоріч Укрнафта укладає мирові угоди із компаніями-боржниками. Гроші ті зобов’язуються повернути... до літа 2026-го. Чому Укрнафта пробачила штрафи боржникам, запитали журналісти? Відповідь письмова: мирові угоди – це компроміс. Якщо боржники порушать умови, то Укрнафта отримає відсотки.

«Компанії-боржники зобов'язані повернути усю суму заборгованості з урахуванням відсотків, а також встановленого індексу інфляції за увесь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми від дати виникнення заборгованості і по дату затвердження мирових угод судом у разі порушення умов мирових угод».

Експерти кажуть: в Укрнафті уже давно господарює не держава. Хоча та й тримає більше половини акцій.

«Якщо немає контролю, якщо немає нагляду державного, то цілком зрозуміло, що компанії здійснюють свою політику виключно в інтересах цих міноритарних акціонерів», - каже експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.

 

Укрнафта - лідер галузі України, чи збиткове підприємство? - фото 17421

 

«Міненерго, і комітет Верховної Ради з питань ПЕК – вони повинні були б займатися цими питаннями. З іншої сторони подивитися, хто очолює комітет - народний депутат Андрій Герус, якого також пов’язують з групою приват Ігоря Коломойського», - зазначає енергетичний експерт Юрій Корольчук.

Мирові угоди і судові процеси експерти називають фіктивними. Бо виходить, що судився і домовлявся один олігарх - сам із собою.

«Менеджмент Укрнафти, як і раніше він підконтрольний групі Приват. Судиться з компаніями, які підконтрольні тій же групі. Це об’єднання бізнесів неформальне, яке належить у тому числі і Ігорю Коломойському», - наголошує директор консалтингової группи А-95 Сергій Куюн.

Через ці схеми Укрнафта не сплачує податків до бюджету. Загальний борг перед країною – майже 15 мільярдів гривень. І ще стільки ж - винна пені. Проте навіть такі шалені борги не зупиняють олігарха вимагати у держави для себе нових поступок – дешевого світла для своїх заводів.