12:55, 14 січня

Уряд дозволив українцям самостійно обирати своє по-батькові

Відповідний Закон набув чинності з початку року. Чи багато охочих серед маріупольців змінити свої дані та які документи для цього необхідні?

поділитись:
Уряд дозволив українцям самостійно обирати своє по-батькові - фото 1

 

Була - Людмила, стала - Любов. Дівчина розповідає, ім'я змінила понад десять років тому. Каже, з минулим - було некомфортно та й відчувала, що не йде до душі.

«Так мені з ним некомфортно і ріже вухо, коли мене звуть Людка. У підсумку в інтернеті лазила, дивилася, потім погляд впав на ногу, а у мене є родима пляма у вигляді сердечка. І така - Любов. Подумали, обговорили, все-таки мені ще немає 16, а щоб міняти, має бути згода батьків. Ми вирішили, що поміняємо, і так для мене буде краще. Ось тепер я Любов, мені з ним дуже комфортно, і я вважаю, що не дарма», - розповідає жінка.

Та якщо раніше могли змінювати імена та прізвища, то з цього року ще й по батькові. Роблять це тільки через відділи реєстрації актів цивільного стану. З 14 років - тільки з дозволу батьків, а з 16-ти - обрати нове ім'я, по батькові або прізвище можна вже самостійно. Спочатку - пишете заяву. Потім поліцейські перевіряють, чи не ховаєтесь ви у такий спосіб від адміністративної чи кримінальної відповідальності. Ця процедура може тривати приблизно три місяці. Коли перевірку пройдено, готується висновок про надання дозволу на зміну імені.

«І відділ державної реєстрації актів цивільного стану зможе зареєструвати таку зміну. Зареєструвавши - відділ видасть свідоцтво, яке дасть право змінити вже установчі документи. Паспорт, водійські права, таке інше», - зазначила начальниця Маріупольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Ірина Яременко.

Нині своє по батькові забажали змінити двоє маріупольців. Пані Ірина говорить, причин для зміни своїх даних у людей - декілька.

«Своє по батькові не так звучить, бо в нас трапляються такі дивні випадки, коли іменують по батькові. А в цілому це були діти, які виросли не з рідним батьком, а з вітчимом. І хотіли змінити і прізвище, і по батькові саме тієї людини, яка виховала», - акцентує Ірина Яременко.

Новий закон розширяє права людини, запевняє юрист Олександр Магдалиць. Розповідає, у його практиці було багато людей, які не бажали носити прізвища чоловіка чи батька, бо мали з ними погані відносини.

«Будемо чесні, якщо більшість шлюбів розпадається на другому році існування. Це дані РАГСу і більшість питань по цивільному праву, вони сімейні. Окрема гілка права, дане питання один з достоточно важливих, топових», - каже юрист.

Олександр Магдалиць зазначив, наприклад, громадяни США від використання по батькові взагалі відмовились. Така ж практика й у більшості європейців.