11:30, 29 серпня

За 7 років розмір адресної допомоги для працездатних переселенців не змінювався

Вони отримують 442 гривні на місяць. Із початку військового конфлікту й досі! Щоправда, пенсіонерам та дітям виплати збільшили до тисячі. А у людей з інвалідністю сума залежить від "мінімалки". На що "новим" маріупольцям вистачає цих коштів і чому їх іноді доводиться повертати державі?

поділитись:
За 7 років розмір адресної допомоги для працездатних переселенців не змінювався - фото 1

Сніжана - переселенка. Приїхала до Маріуполя у 2014-му з Приморського. Вона - багатодітна одинока мати. Двоє старших дітей мають інвалідність, - каже жінка. Через те, що їм потрібен особливий догляд - сама роками без роботи. І адресну допомогу не отримує.

«Не дають на мене. Тільки на дітей. Зараз по тисячі», - каже переселенка.

Виходить 3 тисячі. Цієї суми ледь вистачає, аби винайняти житло.
Нині у Маріуполі зареєстровано трохи більше 100 тисяч переселенців. Із них лише 9 отримують адресну допомогу. Тобто менше 10% від загальної кількості. Чому так - пояснюють спеціалісти.

«У нас більше 52 тисяч осіб похилого віку, вони звертались к нам отримували статус для виплати пенсій. Тобто вони не отримували щомісячну адресну допомогу. Вони не зверталися за нею. Хто не працює, хто має у власності вже житло, придбав його, хто має на рахунку депозит, який перевищує 25 кратний прожитковий мінімум», - роз’яснює заступниця директора Департаменту соціального захисту населення маріупольської міськради Віта Іваннікова.

Якщо людина залишилась без роботи - виплату зменшують наполовину, а згодом - скасовують. А якщо допомогу припинили - вона вже не поновлюється, акцентують фахівці.

Переселенців у Маріуполі щороку більшає. З січня - зареєстрували 470 "нових жителів". Народжуються діти в родинах ВПО, і їм автоматично надають статус. Хтось приїжджає з непідконтрольної території на навчання. Головне довести, що ти мешкаєш саме тут, а не по той бік розмежування.

Востаннє розмір допомоги збільшували 2018-го. Для дітей і пенсіонерів - до 1000 гривень на місяць. Працездатні особи від початку військового конфлікту отримують 442 гривні. Цих коштів майже вистачить, аби купити проїзний квиток у громадському транспорті. Чи, наприклад, 3 кілограма м'яса. Якщо сплатити комунальні, то лише частково і то - влітку. Бо взимку одне опалення обійдеться вдвічі більше. І це, якщо жити в однокімнатній квартирі.

З 2014-го тільки централізоване водопостачання у Маріуполі подорожчало в декілька разів. З трьох з копійками за куб до двадцяти восьми гривень. До того ж, усі переселенці мають вчасно повідомити працівників, якщо, наприклад, придбали квартиру. Аби їм скасували виплати. Інакше згодом доведеться повертати переплачені кошти. Такі випадки трапляються постійно.

Якщо відмовляються, тоді суму стягують через суд. Ірина Бірюкова - юристка. В її адвокатській практиці були такі історії. Та захищала вона саме інтереси переселенців.

«До нас почали спілкуватися люди, які отримали рішення суду, на підставі якого з них стягнули всю суму, яка свого часу була виплачена».

А мали б лише частково, - каже юристка.

«У 2017-му році були зміни в постанові кабінету Міністрів № 505. Тобто люди, які отримували допомогу до літа 17-го року, вони мають право на таку допомогу. І, відповідно, ми як юристи, допомагали. Скасовували ці заочні рішення», - каже фахівчиня.

Україна щороку виділяє мільярди гривень на адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам. Правники кажуть: підхід до нарахування виплат давно треба змінити. Хоча б індексувати суми. Бо в дітей, пенсіонерів та працездатних громадян - виплати фіксовані, а у людей з інвалідністю прив'язані до прожиткового мінімуму.